LENKA  ILEČKOVÁ

facilitátorka kineziologie one brain - 3in1 Concepts a rodinných/firemních systémů a
průvodkyně na cestě  ke spokojenějšímu životu
díky nalezení a zpracování limitů v naší mysli a poznáním širších životních souvislostí

Zpátky do pohody ani ne za 5 minut...

Taky se Vám stalo, že jste potřebovali být v pohodě, ale místo toho jste byli nervózní, vystresovaní, měli trému, pochybnosti a srdce Vám tlouklo až v krku? Třeba před důležitým rozhovorem či jednáním? A co kdyby jste uměli sebe "dát do pohody" ani ne za 5 minut a vyzařovat ze sebe něco jiného než nervozitu a pochybnosti? Pojďte se to naučit, ráda Vás tím provedu...

Užijte si právě teď 5 krásných minut pro svou dokonalou vnitřní pohodu.
/Následující cvičení není vhodné pro lidi se srdečním stimulátorem./

Pohodlně si usaďte s narovnanými zády a mějte obě chodidla na zemi. Dejte si hluboký nádech a výdech a pomalu zavřete oči. Soustřeďte se teď chvíli jen na svůj dech. Pozorujte, jak nádech přechází ve výdech. Můžete si povšimnout, že nádech i výdech se prohloubil.

·Pak si nahmatejte tep v místě, kde ho budete dobře cítit. Pro někoho to bude jednodušší na krku, pro někoho na zápěstí. Nyní chvilku vnímejte svůj tep.

·Až jste si jisti, že svůj tep skutečně dobře cítíte, proveďte na 6 tepů nádech a na 6 tepů výdech. Opakujte znovu – na 6 tepů nádech a na 6 tepů výdech. A ještě jednou.

·Nyní si vzpomeňte na situaci ve svém životě, kdy jste cítili vděk, kdy jste byli opravdu velmi šťastní, spokojení. Anebo si můžete vizualizovat takovou situaci v budoucnosti – za co byste byli opravdu vděční, kdyby se stalo…

·Obrázek udělejte hodně živý, s jasnými barvami, zvuky… prostě pro Vás co nejpříjemnější, nejkrásnější…

·Máte hotový krásný obrázek. Umístěte ho nyní před své srdíčko a s nádechem ho vdechněte do srdíčka a s výdechem ho vydechněte do všech světových stran. Znovu ho umístíte před srdíčko, vdechněte do srdíčka  a znovu ho vydechněte. A ještě jednou nádech s obrázkem do srdíčka a s výdechem ven.

·Nyní věnujte pozornost znovu svému tepu. Poděkujte svému srdci. Pomalu otevřete oči, uvědomte si, že máte obě chodila na zemi, můžete s nimi klidně jemně zašoupat a protáhněte se v ramenech.

Gratuluji! Právě jste ve stavu srdeční koherence – máte ideální srdeční křivku, kdy je tělo uvolněné od stresu a může začít samoregenerace…

K čemu Vám toto cvičení může pomoci? Jste vybalancovaní, vyzařujete vděk a spokojenost. A to je dobrý předpoklad i k dobrému výkonu.

Kdy to používám já?
na konci dne a vždycky, když cítím, že se potřebuji rychle vybalancovat a jít dál
sama při konzultacích mezi klienty
před důležitými obchodními schůzkami, vizualizuji si většinou, jak se chci cítit na konci jednání


Můj tip dle vlastních zkušeností:
Vyzkoušejte, když vedete nějaký seminář anebo pokud vedete pracovní poradu. Než začnete, udělejte si společně všichni toto cvičení. K čemu to povede? Dobře a konstruktivně se všem pracuje a je velmi dobrá atmosféra.

Chronická bolest aneb co nám tělo říká

Jdete z nákupu ke svému autu a nesete tašku. Taška je plná. V hlavě se Vám honí mnoho věcí a tak ani nevnímáte, jak je těžká. Přemýšleli jste někdy o tom, kolik kilogramů právě nesete? Ono vlastně na té hmotnosti tašky až tak nesejde – pokud ji  přinášíte skutečně jen do auta. Záleží na tom, jak dlouho ji nesete. Když ji totiž ponesete hodinu, budete cítit paži a rameno. Když ji budete držet celý den, budete pořádně zmožení a  pravděpodobně se nebudete moci ani hnout.

Stejné je to také se stresem. Zabývejte v myšlenkách a představách chvíli nepříjemnou situací a pocity s ní spojenými a nic se nestane. Když však Vám bude tato nepříjemná situace ležet v hlavě den, dva, měsíc, a Vy na ni budete stále myslet a přehrávat si ji,  je to pro Vás a hlavně Vaše tělo obrovská zátěž. A tak najednou také zjistíte, že se cítíte bez energie, vytrácí se radost, začínáte být smutní či popudliví, odpojení od svého štěstí…a vůbec se pak objevuje široká škála různých nepříjemných pocitů.

Zrovna tak, jako odkládáme tašku s nákupem, je potřeba odložit i ta pomyslná břemena stresu, než se pro Vaše tělo stanou skutečnou zátěží. Jak? Třeba tím, že si dopřejete večer chvilku pro sebe o samotě, jednu ruku dáte na čelo, druhou na temeno hlavy a znovu si vizualizujete  konkrétní nepříjemnou situaci. Uvědomíte si, co Vám tam
přesně chybělo, co byste potřebovali Vy sami, abyste to zvládli jinak, tedy lépe a s lepším pocitem a tento „zdroj“ si do své vizualizace doplníte. Může jich být samozřejmě více, neboť právě teď máte neomezené možnostiJ. Jde o to, abyste se na konci své představy cítili dobře.

Bylo vyzkoumáno, že ke každému svalu se také vztahuje určitá emoce. Je snadné si pak i uvědomit, když Vás bolí již delší dobu například horní část  trapézového svalu, co za tím stojí a co Vám tím tělo naléhavě sděluje.

Horní část trapézového svalu se váže k situacím, kdy cítíme žal, pocit viny, jsou to situace, které nás doslova činí poraženými. Necítíme se někde s někým či něčím v rovnosti a chybí upřímnost. Když se na to podíváme ještě i z jiného úhlu pohledu, horní část trapézového svalu se vztahuje k meridiánu ledvin.

Trapézový sval střední se váže k situacím, ve kterých nám chybí zájem a pocit nepostradatelnosti. Místo toho se dostáváme do mrzutosti, odporu a místo abychom to vyjádřili, mlčíme o tom. Trapézový sval střední se vztahuje k meridiánu sleziny.
Obdobně je možné se podívat i na bolest svalů jiných částí těla, třeba na oblast beder, ramen, vzpřimovače zad nebo vnitřní a vnější šlachy kolenního kloubu apod.

Odkládejte každopádně i svá emocionální břemena včas. Máme jen jedno tělo a potřebujeme ho, aby nás neslo naším životem zdravě a spokojeně a k našim krásným cílům. A jak ty eocionální přemena odložit - já osobně volím kineziologii one brain- 3in1 Concepts.

Chcete vědět o sobě více? Poznat svá "tajemství"?

Je tu totiž řeč o tom,  co nás směřuje k tomu, abychom dosáhli svého cíle co nejjednodušší a nejsnadnější cestou. Je to něco jako naše limuzína, které když rozumíme a umíme ji správně používat, tak nás veze k úspěchu, k větší životní spokojenosti, k fungujícím vztahům, k lepší komunikaci... Je to právě "to ono“, co má smysl velmi dobře znát...

Představte si, že se na sebe díváte do zrcadla.
Co Vás na první pohled zaujme?
Máte plnější spodní ret nebo je Váš spodní ret úzký? Jsou oči posazené blízko u sebe? Je Váš obličej spíše užší a delší nebo je to klasický „čtvereček“? A co obočí? V jaké je výšce nad očima a jaký má tvar? A co třeba nos? Je úzký anebo se směrem ke rtům rozšiřuje? A jak široký obličej je v oblasti čelistní kosti?
A víte, že právě tyto „drobnosti“ představují Vaši individuální jedinečnost, tedy dar v podobě vrozeného potenciálu, a tím pádem i Vašeho nejlepšího pomocníka na cestě k úspěchu, spokojenosti, lepším vztahům…?
Je to základní vrozený genetický kód, který představuje naši skutečnou jedinečnost a určuje základní vzory životního chování a ovlivňuje také reakce na určité životní situace. Je to něco jako naše limuzína, které když rozumíme a umíme ji správně používat, tak nás veze k úspěchu, k větší osobní spokojenosti, k fungujícím vztahům, k lepší komunikaci, k většímu porozumění. Je to právě to „ono“ – co nás směřuje k tomu, abychom dosáhli svého cíle co nejjednodušší a nejsnadnější cestou.

V podstatě jde o hlubší pohled spojením studií anatomie, fyziologie a neurologie a poznání, že my sami v sobě máme toho nejlepšího spojence. Například člověk s očima posazenýma blízko u sebe má úplně jiné vnímání „světa“, zcela odlišně reaguje na určité životní situace a má jiné priority než člověk, který má oči dál posazené od sebe. A to má samozřejmě vliv na mnoho aspektů našeho života.

Nebo z druhé strany - pojďme se nyní na to podívat v praxi:
Zkuste se nyní zaměřit na vzdálenost, jakou máte mezi očima. Je vzdálenost menší jak polovina šířky oční štěrbiny anebo naopak je větší než jedna a půl?
Pokud vzdálenost je méně jak polovina šířky oční štěrbiny, jste s největší pravděpodobností od přírody netolerantní k chybám a sami od sebe požadujete „mít vše správně“ hned napoprvé. Pokud nedojde k nápravě shledané chyby hned teď, přecházíte do pořádného hněvu.
Jak tento dar využívat jinak? Pozitivem tohoto daru je bystrost, přesnost, důslednost, zaměření se na detail. Tito lidé vynikají všude tam, kde mohou tento dar zúročit – kontroloři, šéfové, účetní… Pakliže patříte do této skupiny, vaší výzvu je vnést do vztahů více empatie a trpělivosti, abyste svým hněvem neodháněli od sebe ty, kteří se nesnaží o okamžitou nápravu. Nezapomeňte, že vy sami jste odpovědní za svou trpělivost a své výsledky.

Pokud je vzdálenost mezi očima větší než jedna a půl oční štěrbiny, jste od přírody tolerantní chybám. Tito lidé berou svůj život a chyby s nadhledem.  Mají skon posouvat dohodnuté priority a cíle a protože to dělají sami, tolerují to více i ostatním. Trvá jim dlouho, než chyb ostatních mají opravdu dost. Pokud se dostanou do konfrontace, snaží se jí vyhnout, snížit její význam anebo odkládat co nejvíce to jde.
Rizikem je neschopnost si zapamatovat to „nejdůležitější“, takže se stává, že zapomenou na schůzku, chodí pozdě a všeobecně budí dojem loudy. Výzvu pro ně tedy je nezapomínat na již dohodnuté záležitosti a nést za to odpovědnost. Na druhé straně působí tito lidé dojmem bezstarostnosti, vstřícnosti a laskavosti.

I například míra našeho sebevědomí a sebedůvěry, která je v životě potřebným pomocníkem, je dána tvarem lebečních kostí. A mimochodem míra vztahovačnosti takéJ Ale i tento dar je možné používat pozitivně...

Chci poznat a používat svůj vrozený potenciál, protože tím mnoho získám.

3 kroky k uvědoměmí si cesty z problémové situace

Občas se každý člověk dostane do situace, kdy se nedaří tak, jak by chtěl a necítí tak, jak by si představoval.
Některé věci změnit nemůžeme, alespoň ne třeba hned. To, co ale zcela jistě můžeme změnit, jsou naše pocity a postoj. Problémem totiž nikdy není problém samotný, ale pocity, které v souvislosti s ním máme.  Zatěžují nás, limitují, blokují, nutí nás pouze reagovat a ne si spokojeně užívat života.

Pojďme se nyní společně podívat na tři kroky, které Vám pomohou se posunout blíže k řešení. Každý krok si jasně definujte.

1. krok
Jaký je ten momentální pocit v souvislosti s daným tématem? Není pro Vás možné danou záležitost přijmout? Cítíte se rozzlobení? V souvislosti s danou situací či osobou se cítíte bez zájmu a mrzí Vás to? Cítíte se zranění, necenění, odmítnutí, uražení? Uzavíráte se do sebe? Cítíte zklamání? Jste sklíčení a úplně Vás to porazilo? Máte pocit, že z toho není cesta ven?
Dovolte si konkrétně prozkoumat daný pocit. Dejte při tom jednu ruku na čelo a druhou na zadní část hlavy. Dýchejte, prociťte daný pocit, pojmenujte ho a popřemýšlejte, co ho v té situaci přesně spouští.

2. krok
Zaměřte svou pozornost nyní na to, co v této situaci konkrétně potřebujete a chcete? Je to přijetí? Potřebujete v dané situaci více sebejistoty a odvahy? Anebo je to zájem a s tím přicházející pocity jako ocenění, nepostradatelnost, starostlivost? Potřebujete se cítit rovnocenně? Anebo toužíte po klidu, bezpečí a naplnění? Definujte si, co v daný moment skutečně chcete.

3. krok
Co konkrétně jste ochotni udělat hned teď pro sebe a pro to, co skutečně chcete? Co je ten konkrétní první krok, který si volíte udělat?

Je to stejné jako když chcete jet na výlet a přejete si, aby se vydařil.  Jste v bodě A – tedy doma - a rozhodli jste se, že pojedete do bodu B. Co vše potřebujete k tomu, abyste tam dojeli a výlet se Vám vydařil? Co je ve Vaší moci a jste ochotni pro to udělat ještě před cestou?

Za každým problém stojí příběh, který čeká na své objevení...

Na základě svých znalostí, schopností a téměř 10tiletých zkušeností z klientské praxe musím říct, že je to vždy stejné. Aby se člověk posunul směrem k tomu, co chce, potřebuje se podívat se na svůj problém/téma/cíl z jiného úhlu pohledu.
Za každým našim problémem totiž stojí příběh. A může to být příběh, který se udál již dávno, třeba v dětství, nebo teprve před pár lety a více či méně nás bolestně zasáhl. Stává se také, že je to příběh jednoho z rodičů či prarodičů a ty nám  ho předali v podobě vzorců chování, které sice dobře sloužily jim, ale nás zbytečně limitují...
Je to prostě příběh, který jsme doposud "nestrávili" a na jehož základě jsme si zablokovali svůj vrozený potenciál, svou životní energii a vytvořili návyky, životní přesvědčení, způsoby myšlení, chování, které nám v současnosti už nesvědčí a způsobují problém. Je to příběh, který se nás dotknul, narušil naše flow a postupně na sebe nabalil další a další příběhy, až vznikl současný problém.
A tento původní příběh skrze náš problém právě teď naléhavě "ťuká" a čeká na své vyřešení. Dokud ho  nenalezneme a nezpracujeme nemilé pocity a zkušenosti, které s ním jsou spojené, nepohneme se z místa. Budeme opakovat staré a nefunkční modely chování a nespatříme nové možnosti v řešení svého současného tématu.
Také známé osobnosti jako Dalajlama, biolog Bruce Lipton a další spatřují velký význam ve vzdělávání týkajícího se vnitřního světa emocí a o tom, jak důležité, se s s nimi umět vypořádat.
Nenechejte tedy svůj  příběh a Vaše emoce a vzorce chování s ním související, aby Vás v životě limitovaly či úplně zastavily! Život je dar.
Copyright © 2021 Lenka Ilečková